Historie a současnost

Historie městaznak

Od malebného historického Lokte se rozprostírá až k úpatí Krušných hor východní část Sokolovské pánve. V jejím středu se nachází město Nové Sedlo. Plochu města v krajině vystihuje již jeho název, který je odvozen od popisu místa v terénní proláklině nazývané přeneseně sedlo.

Poprvé je Nové Sedlo uváděno v písemných pramenech roku 1397. Ves, ležící nedaleko hlavní cesty, byla těžce postižena husitskými válkami, když tudy táhla husitská a křižácká vojska. V 16. století vlastní velkou část obce Sebastian Thüssel z Taltitz, později se koupěmi dostává Nové Sedlo do vlastnictví města Lokte. V polovině 19. století se stává samostatnou obcí. Roku 1899 bylo povýšeno na městys a byl mu udělen znak. V téže době nastává rozvoj obce.

Současnostvlajka

Město Nové Sedlo leží v Karlovarském kraji v nadmořské výšce od 440 m do 484 m, což je nejvyšší bod Chodovské pánve - Pískový Vrch. Vodu z území odvádí Loučský potok, který se vlévá před Loktem do řeky Ohře. Přítokem je malý Novosedelský potok, odvodňující střední část města.
Nové Sedlo je vysoce průmyslové město. Je známé výrobou obalového skla, těžbou uhlí a výrobou porcelánu.
K zajímavostem města patří kostel Nanebevstoupení Páně z roku 1904, jeho stavba je převážně dřevěná. V roce 2014 to bylo již 110 let co byl kostel slavnostně vysvěcen. Další zajímavostí je uměle vytvořená víceúčelová vodní nádrž "Anna" jejíž plocha dosahuje 4 ha.

Město je plně plynofikováno a je zde rozveden centrální topný systém. Město má vlastní zdravotní střediska, jak pro dospělé, tak i děti. Od roku 2001 má město i důstojné místo pro společenské kulturní vyžití - Městský kulturní dům Meteor, jehož součástí je i restaurace.

K 31.12.2018 mělo město ve správě 129 nájemních bytových jednotek pro své občany.

Město Nové Sedlo zřídilo své příspěvkové organizace, mezi které patří Mateřská základní škola a Základní škola.

Partnerským městem Nového Sedla je horní město Schwarzenberg (Sasko). Leží mezi dalšími
dvěma významnými horními městy Annaberg a Schneeberg, v nadmořské výšce 468 metrů.
Má kolem 19 tisíc obyvatel. Mluví se o něm jako o perle Krušnohoří. Partnerská smlouva mezi městy Nové Sedlo a Schwarzenberg byla slavnostně uzavřena dne 8. září 2007 za přítomnosti starostů obou měst - Ing. Davida Cervana a Heidrun Hiemer.

Ve městě také působí spolková, osvětová a informační činnost, kterou zajišťuje Městská knihovna Nové Sedlo, Spolek TJ Baník Union Nové Sedlo, Spolek Nový kurz či Hornický spolek Apollonia.

Proběhlé investiční akce jsou k dispozici zde!