AMT

seznámení s výsledky měření

Vážení občané,

ráda bych pokračovala (část II.) v informacích ohledně provádění měření ve firmě AMT s.r.o. Příbram. Dne 25. 1. 2018 město obdrželo dokumentaci ohledně „Měření kvality ovzduší – město Nové Sedlo 2017“ ze Zdravotního ústavu se sídlem v Ústí nad Labem, pracoviště P8.

Město na základě objednávky zadalo plán vzorkování, které se uskutečnilo v období od 14. 11. 2017 – 12. 12. 2017. V akreditovaných laboratořích Zdravotního ústavu byly následně provedeny analýzy odebraných vzorků a zjištěny výsledky. V souladu s plánem vzorkování byly provedeny odběry vzorků ovzduší pro následující vyhodnocení: -koncentrace polétavého prachu – suspendovaných částic frakce PM10, -depozice prašného spadu, -stanovení koncentrace toxických kovů (prašný spad, PM10), -stanovení oxidu křemičitého, -kvalitativní a kvantitativní stanovení koncentrace těkavých organických látek.

Odběry vzorků a následné vyhodnocení byly provedeny v souladu s platnou legislativou ČR, dle platných SOP a akreditovaných postupů Zdravotního ústavu Ústí n.L. Zmíním se o prvním měření, a to „polétavém prachu“. Na tento odběr byl použit nízko-objemový vzorkovač Leckel LVS3, kdy doba odběru vzorků pro jednotlivé frakce činil 24 hodin. Přitom byla použita gravimetrie jako metoda vyhodnocení. Závěr: pro částice polétavého prachu frakce PM10 platí imisní 24 hod. limit 50 mikrogramů/m3. Stanovený 24 hod. limit během měření překročen nebyl (max. hodnota činila 33,3 mikrogramů/m3).

Musím se zmínit ještě o „Stanovení koncentrace toxických kovů“, neboť letáky, které se objevily ve vchodech našich domů, vystrašili nejednoho obyvatele našeho města. A vůbec tomu tak není. Imisní limity pro toxické kovy uvedené v příloze č. 1 Zák. č. 201/2012 Sb., činí:

ARSEN – 6 ng/m3, nejvyšší koncentrace ve vzorku činila 1,69 ng/m3

KADMIUM – 5 ng/m3, nejvyšší koncentrace ve vzorku činila 0,09 ng/m3